مراحل زیست «میش مرغ» مستندسازی می‌شود

برای نخستین بار، مراحل زیست «میش مرغ»، در دشت «سوتاو» بوکان، نخستین زیستگاه این پرنده نادر و در حال انقراض، مستندسازی می‌شود.میش مرغ

مستندساز حیات وحش و کارشناس محیط زیست روز جمعه در گفت و گو با ایرنا با اعلام این مطلب گفت: ساخت این فیلم به کارگردانی فتح الله امیری، کارگردان فیلم‌های حیات وحش ایران، به مدت یک سال به طول می‌انجامد.

نیما عسکری، افزود: کار فیلم برداری این مستند آغاز شده و تاکنون مراحل رفتارهای جنسی این پرنده به تصویر کشیده شده است.

وی گفت: از این گونه در حال انقراض فقط ۳۵ قطعه در جهان باقی مانده که این تعداد نیز در بوکان زیست می‌کنند.

عسکری، هدف از ساخت این فیلم مستند را به تصویر کشیدن مراحل زیست این پرنده زیبا و منحصر به فرد و تشویق مردم به حفظ و حراست از گونه‌های در حال انقراض حیات وحش ایران عنوان کرد.

میش‌ مرغ، پرنده‌ای از خانواده هوبرگان است که در دشت‌های وسیع بی‌درخت، زمین‌های استپی و کشتزارهای پهناور حبوبات و علفزارها زندگی می‌کند.

میش مرغ، یکی از بزرگترین پرندگان ایران است که از نظر شکل و جثه شباهت زیادی به بوقلمون دارد و دارای گردن و پاهایی کشیده، بال‌ها و منقار پهن و پرهای رنگارنگ است و روی زمین لانه‌سازی می‌کند.

میش مرغ در فصل بهار تخمگذاری می‌کند و در هر دوره دو تا چهار تخم می‌گذارد و پس از ۲۵ تا ۲۷ روز جوجه‌ها به دنیا می‌آیند.

این پرنده، در بهار که زمان جوجه آوری است آشیانه خود را در قسمت‌های انبوه این مزارع می‌سازد اما در پاییز و زمستان نیز می‌توان آنها را در مزارع درو شده مشاهده کرد.

میش مرغ‌ها به محض احساس خطر، به طرف نقاط مرتفع پرواز کرده و در آنجا به دیده بانی می‌پردازند.

هم اکنون دشت «سوتاو» بوکان به دلیل شرایط مطلوب و منحصر بفرد خود به مهم‌ترین زیستگاه این پرنده تبدیل شده ‌که یک پهنه تپه ماهوری به وسعت ۴۰۰ هکتار است و درروستای حمامیان از توابع بوکان قرار دارد.

این پرنده در سال‌های گذشته به دلیل محدود شدن زیست‌ گاه‌های طبیعی، شکار بی‌رویه و اختلال در مناطق زیست و تخمگذاری آن، در معرض انقراض قرار گرفته ‌است.

میش مرغ، یک پرنده نادر در جهان به شمار می‌رود که در زمان حاضر در فهرست سرخ اتحادیه بین‌المللی حفاظت از جمعیت و منابع طبیعی قرار دارد.

با تلاش محیط بانان محیط زیست شهرستان بوکان و حمایت مردم به ویژه روستایان از جوجه‌های این پرنده حفاظت و نگهداری می‌شود.

در بوکان، قوچ و میش ارمنی، میش مرغ، سمندر کردستانی، کبک چیل و به تازگی درنای طنازمشاهده شده که از گونه‌های نادر و در حال انقراض هستند.

Comments (7)

 • hoger

  سلام . آمار ارایه شده ۳۵ قطعه در بوکان هستش که در اینجا به اشتباه آورده شده است چون جمعیت جهانی میش مرغ در حدود ۵۰ هزار قطعه تخمین زده شده است من از بچه های محیط زیست بوکان هستم و آمار برداری مطالعه و بررسی وضعیت های تولید مثلی مهاجرت تهدیدات و در آخر حفاظت را ما انجام می دیم اگر کسی سزالی داره می تونه با ما در ارتباط باشه  

     0 likes

  پاسخ دادن
 • baran

  mitunam emaileshuno dashte basham

     0 likes

  admin پاسخ در تاريخ مرداد ۱۸م, ۱۳۹۰ ۱۱:۰۳ ب.ظ:

  باسلام.متاسفانه ایمیل ایشون رو نداریم.

     0 likes

  پاسخ دادن
 • baran

  salam bebakhshin aghaye askari daneshjuye manabe tabii hastan ke dar in zamine faaliat mikonand

     0 likes

  پاسخ دادن
 • صیاد

  سلام ببخشین من تند سوال کردم
  ولی من مطمئنم که به غیر جمعیتی که از میش مرغ در ایران است در کشورهایی مثل اسپانیا هم جمعیتی به نسبت خوب از آن وجود داره ولی نمیدونم چند تا
  پس وقتی تو ایران ۳۵ تا وجود داشته باشه پس جمعیت جهانی آن بیشتر ازاون هستش
   اگه تونستم منبع آن را هم پیدا میکنم

  با تشکر

     0 likes

  پاسخ دادن
 • صیاد

  سلام شما مطمئین هستین که از این گونه ۳۵ تا در جهان باقی مانده ؟

     0 likes

  admin پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۰م, ۱۳۹۰ ۴:۳۸ ب.ظ:

  سلام.برای بنده هم باعث تعجب شد این آمار.به هرحال از زبان یک کارشناس محیط زیست در چندین خبرگزاری منعکس شده.امیدواریم صفرهای آن جاافتاده باشد.اگر مطمئن هستید تعدادبیش از این هست و یادیده ایدبفرمائید تا به گوش آنهابرسانیم.

     0 likes

  پاسخ دادن

Leave a Comment


4 + 5 =

Scroll to top